Historia Kątów Rybackich

Krótka Historia Kątów Rybackich

Początki Kątów Rybackich nierozerwalnie wiążą się z sąsiedzkim Sztutowem. To właśnie rybackie części tej drugiej osady, przenoszone na wschód mierzei dały zalążek wsi Bodenwikel, miejscowości którą dziś znamy jako Kąty Rybackie.

Około 1715 roku mapy terenów pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym zostały wzbogacone o nową wieś: Bodenwinkel. Początkowo mieściło się tu niewiele ponad kilka drewnianych szop rybackich, jednak powolny przyrost ludności sprawił, że pod koniec XVIII wieku znajdowało się tu już 26 zabudowań wraz z lokalną karczmą, a w latach następnych szkoła zbudowana i utrzymywana przez mieszkańców: rybaków, zagrodników i chałupników.

Okres międzywojenny to czas powolnego przekształcania się osady rybackiej w coś, co można by nazwać zalążkiem miejscowości turystycznej. Do karczm i gospód przyjeżdżali pierwsi letnicy, którzy zatrzymując się na tych terenach mogli podziwiać przystań rybacką.

Rozkwit turystyki przerwała wojna. Kiedy w maju 1945 roku przez Kąty Rybackie przeszły oddziały 3. Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, zniszczenia były tak wielkie, że Kąty praktycznie przestały istnieć. Domy zostały uszkodzone, łodzie zniszczono, barkasy zatopiono. Maleńka przystań rybacka stała pusta…

Powojenny obraz Mierzei Wiślanej to przede wszystkim wojsko: oddziały Armii Czerwonej i Wojska Ochrony Pogranicza. Z początkiem 1949 roku w Kątach ustanowiono strażnicę nr 104 WOP, która następnie została przeniesiona bliżej granicy polsko-rosyjskiej, do Nowej Karczmy (obecnie Piaski).

Kąty Rybackie powoli odradzały się na nowo – przybywali pierwsi osadnicy, wydobywano łodzie z wód zalewu, naprawiano szkody i ponownie uczono się sztuki rybackiej. Z biegiem lat odbudowywano kolejne domostwa, zawiązywano spółdzielnie rybackie, powstawały gospody, a Kąty Rybackie znów stawały się celem wyjazdów letniskowych i zorganizowanych wczasów pracowniczych.

Dziś Kąty Rybackie to więcej niż historia osady rybackiej. Obok pomników historii to także miejsce komfortowego wypoczynku w bliskim sąsiedztwie natury, enklawa ciszy i wolniejszego upływu czasu, wśród nieustannie przyśpieszającego trybu życia. Poznaj nas lepiej odwiedzając główną stronę Tristan Hotel & SPA nad morzem

Jeśli historia naszego regionu Cię zaciekawiła, poznaj lepiej nasz hotel i przekonaj się, że jesteśmy świetnym miejscem na wypoczynek z rodziną.

Poznaj lepiej nasz rodzinny hotel nad morzem i już teraz zarezerwuj pobyt. Czeka na Ciebie przyjazna i serdeczna atmosfera, pyszna kuchnia i mnóstwo udogodnień dla dzieci. 

REZERWUJ ONLINE

Najkorzystniejsza cena

rezerwuj bezpośrednio przez stronę lub skontatuj się z nami

Korzystaj z rabatów

Zapytaj recepcję o rabat w przypadku długiego pobytu lub rezerwacji wielu pokoi 

animals welcome

Join our newsletter and you will receive all the most interesting offers and promotions straight to your inbox

ANY QUESTIONS?

If the website is missing an offer that would meet your expectations, please contact us. We will be pleased to prepare an offer tailored to your needs!

+48 55 26 72 600
+48 690 609 290
hotel@tristan.com.pl
mini-majowka

od 950zł/noc /para