Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Elbląg

45 km

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu jest jednym z najstarszych muzeów w Polsce, najstarszym na Warmii i Mazurach. Założone w 1864 roku pruskie Das Städtische Museum zrujnowały wydarzenia II wojny światowej. Zapoczątkowaną przez nie tradycję kolekcjonowania zbiorów kontynuowano od 1954 roku już w granicach polskich.

W Muzeum można oglądać ciekawe eksponaty pochodzące z okolicznych stanowisk archeologicznych, m.in. średniowiecznych założeń staromiejskich, dawnej wikińskiej faktorii handlowej Truso oraz gockiej nekropolii w Weklicach. Prace wykopaliskowe, prowadzone na niespotykaną w Europie skalę sprawiają, że z każdym rokiem zbiory muzealne powiększają się o tysiące kolejnych przedmiotów wykonanych z ceramiki, metalu, drewna, skóry, szkła czy bursztynu. Niektóre z tych obiektów są ewenementami na skalę europejską, jak np. kolekcja średniowiecznych instrumentów muzycznych i znaków pielgrzymich, wikińskie amulety i kompas słoneczny, czy też bogato zdobione przedmioty użytku codziennego rzymskiej proweniencji. Odnalezione artefakty świadczą o niezwykłej historii i rozległych kontaktach handlowych mieszkańców ziemi elbląskiej z wieloma regionami dawnej Europy.

Wyjątkowe eksponaty prezentowane są na ośmiu ekspozycjach.

Elbląg Reconditus – to nowatorska próba opowiedzenia dziejów Elbląga. Dominującym elementem scenograficznym wystawy są ruiny powojennego Elbląga i wijąca się wśród nich ścieżka zwiedzania. Tu zaprezentowano prawdziwe historyczne skarby, takie jak najstarsze odkryte w Polsce okularyw rogowej oprawie i z zielonymi szkłami, giternę z XV wieku (jeden z zaledwie dwóch takich instrumentów w europejskich zbiorach) oraz nowożytną „deskę sedesową”.

Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii – wystawa przenosi gości w świat przedwojennego Elbląga widzianego oczami dzieci. Usłyszymy tu wspomnienia elblążan sprzed II wojny światowej oraz zobaczymy dawny wózek dziecięcy, lokówkę do włosów czy tabliczkę łupkową.

Goci. Znad Bałtyku do Rzymu – ekspozycja przybliża dzieje ludu zamieszkującego tereny północnej Polski w I-III wieku n. e. Można tu znaleźć piękne gockie zapinki z wygrawerowanymi ludzkimi twarzami, amulet z niedźwiedzim pazurem oraz kunsztowne rzymskie naczynia.

Truso – legenda Bałtyku – tematem wystawy jest wczesnośredniowieczna wikińska osada Truso, odkryta w 1982 roku przez elbląskiego archeologa, dr Marka Franciszka Jagodzińskiego. Zwiedzających wita postać wikinga wykonującego bursztynowe paciorki, a w dalszej części znajduje się fragment unikatowego wikińskiego kompasu z kości walenia, tajemniczy amulet-Walkiria oraz „pierścień mocy”.

Historia ukryta pod ziemią – to miasto widziane oczami archeologów. Ekspozycja ukazuje fragment wykopalisk archeologicznych, do niedawna obejmujących całą elbląską starówkę. Jak wygląda odkrywanie średniowiecznego miasta? Co o jego przeszłości mówią odnajdywane artefakty? Poprzez prezentację często bardzo niepozornych znalezisk wystawa odkrywa przed zwiedzającymi tajemnice dziejów.

Żuławy – ziemia ujarzmiona. Między trzema gardzielami Wisły – to rekonstrukcja dawnego domu żuławskiego, w którym można obejrzeć typowe wyposażenie używane na co dzień przez dawnych mieszkańców tych terenów. Zaskoczeniem dla gości będzie XX-wieczna maszynka do lodów, menonickie chodaki z drewna, oraz gmerk – tajemniczy znak wyryty na drewnianej szczocie do lnu.

Relikty chwały Elbląga i regionu – ekspozycja z najpiękniejszymi elbląskimi dziełami sztuki. Wejścia strzeże pruski orzeł na delikatnej jedwabnej fladze. Dalej podziwiać można ogromne kielichy, z których pijano podczas uczt cechowych, przykuwający uwagę malowany piec z Kadyn oraz elbląskie krzyże relikwiarzowe – perełkę pomorskiej sztuki sakralnej.

Kunstkamera Edwarda Parzycha – to wystawa wybranych obiektów należących do elbląskiego kolekcjonera dawnego rzemiosła i sztuki Edwarda Parzycha. Ich różnorodność i ranga artystyczna przywodzi na myśl dawne kunstkamery – gabinety sztuki, jakie w okresie nowożytnym tworzyli z upodobaniem panujący, arystokracja, wykształceni mieszczanie i duchowni.

 

TICKET PRICE LIST:

– budynek Gimnazjum – bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 8 zł

– budynek Podzamcze – bilet normalny 15 zł, bilet ulgowy 12 zł

– oba budynki – bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 15 zł

GODZINY OTWARCIA:

1 października – 31 maja
Wtorek – niedziela 1000 – 1800
Kasa czynna do godziny 1730

1 czerwca – 30 września
Wtorek – niedziela 1100 – 1800
Kasa czynna do godziny 1730

Informacje dla zwiedzających w okresie zagrożenia epidemicznego COVID-19:

Liczba gości nie może przekraczać 20 osób w budynku Gimnazjum i 30 osób w budynku Podzamcze oraz 150 osób na terenie dziedzińca. Zwiedzających obowiązuje zachowanie 2-metrowego dystansu między osobami, zasłanianie ust i nosa maseczkami lub w inny sposób oraz dezynfekcja rąk bezpośrednio po wejściu i przed wyjściem z budynków Muzeum.

DANE KONTAKTOWE

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Bulwar Zygmunta Augusta 11
82-300 Elbląg
tel. (55) 232 72 73
e-mail: muzeumel@elblag.com.pl

Aktualne informacje dla zwiedzających znajdują się na stronie www.muzeum.elblag.pl.

Materiały zostały dostarczone nam dzięki uprzejmości Muzeum.

Autorem zdjęć jest Robert Korsak

Nasz hotel otoczony jest z każdej strony naturą – z jednej strony przez morze a z drugiej przez Zalew Wiślany. Nie zabraknie również gęstych lasów  obfitujących w ścieżki rowerowe i przepiękne widoki lokalnej fauny. To jednak nie wszystkie atrakcje jakie ma do zaoferowania Mierzeja Wiślana. Niecałe 40 minut jazdy samochodem dojeżdżamy do Elbląga, gdzie można zwiedzić wiele atrakcji kulturowych. Stworzyliśmy naszą ofertę w taki sposób, aby sprzyjała każdej formie wypoczynku, na jaką Gość się zdecyduje. Niezależnie od pogody, jako   hotel nad morzem z basenem zapewniamy aktywny wypoczynek zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jednak przyjeżdżając do nas z daleka, nie zawiedziesz się bogactwem możliwości jakie oferują okolice. 

REZERWUJ ONLINE

Najkorzystniejsza cena

rezerwuj bezpośrednio przez stronę lub skontatuj się z nami

Korzystaj z rabatów

Zapytaj recepcję o rabat w przypadku długiego pobytu lub rezerwacji wielu pokoi 

animals welcome

Join our newsletter and you will receive all the most interesting offers and promotions straight to your inbox

ANY QUESTIONS?

If the website is missing an offer that would meet your expectations, please contact us. We will be pleased to prepare an offer tailored to your needs!

+48 55 26 72 600
+48 690 609 290
hotel@tristan.com.pl
wakacje nad morzem

od 999zł/noc /para