Wiatrak holenderski w Palczewie

Wiatrak holender w Palczewie

41 km

Zabytkowy wiatrak w Palczewie nazywany jest najpiękniejszym wiatrakiem na całym Pomorzu. Wybudowany został w 1800 roku jako młyn wiatrowy do mielenia zboża. Wiatraki typu “holender” stawiano trwale na gruncie, czasem na budynku i posiadały one co najmniej 3 kondygnacje. Ich cechą charakterystyczną jest to, że obraca się jedynie dach budynku ze skrzydłami. Wiatrak palczewski wzniesiono na wale ziemnym, z charakterystycznym przejazdem pod budynkiem. Posiada aż cztery kondygnacje, z czego wyższe to drewniana konstrukcja szkieletowa, dolna cześć zbudowana jest zaś z cegły na planie ośmioboku. Znajdowały się w niej pomieszczenia magazynowe. 

XIX-wieczny wiatrak jeszcze przed wojną uznano za zabytek techniki, ale wciąż był użytkowany, aż do 1958 roku. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i jest wystawiony na sprzedaż.

Wiatrak w Palczewie to unikatowy zabytek na skalę kraju i jedyny tak dobrze zachowany wiatrak przemiałowy typu holender na Żuławach. Warto wybrać się na wycieczkę po malowniczych Żuławach Wiślanych spędzając urlop nad morzem. W okolicach wiatraku, znajdują się też inne zabytkowe budowle warte uwagi: drewniany kościół o konstrukcji zrębowej, zbudowany w 1712r w Palczewie, oraz domy podcieniowe w Steblewie, Nowej Cerkwi i Krzywym Kole.

Wiatrak holenderski w Palczewie – zabytkowy drewniano–murowany wiatrak holenderski w Palczewie,

Pictures belong to Tristan Hotel & SPA

The Vistula Spit abounds in numerous places that are worth visiting. Here everyone will find something for themselves, regardless of whether he is an amateur of spending free time actively, walking in the midst of nature or maybe visiting interesting monuments or unusual places. We encourage you to take advantage of our offer -  check our package offers where you can find holiday offers for every occasion. There you can find special price promotions and holiday packages tailored to the seasonal circumstances. 

REZERWUJ ONLINE

Najkorzystniejsza cena

rezerwuj bezpośrednio przez stronę lub skontatuj się z nami

Korzystaj z rabatów

Zapytaj recepcję o rabat w przypadku długiego pobytu lub rezerwacji wielu pokoi 

animals welcome

Join our newsletter and you will receive all the most interesting offers and promotions straight to your inbox

ANY QUESTIONS?

If the website is missing an offer that would meet your expectations, please contact us. We will be pleased to prepare an offer tailored to your needs!

+48 55 26 72 600
+48 690 609 290
hotel@tristan.com.pl
wakacje nad morzem

od 999zł/noc /para