Zamek Krzyżacki w Malborku

Malbork

46 km

Muzeum Zamkowe w Malborku jest gospodarzem największego gotyckiego zespołu zamkowego na świecie. Zamek Malbork – obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO – stanowi arcydzieło architektury obronnej i rezydencyjnej późnego średniowiecza, materialny tekst traktujący o fenomenie państwa krzyżackiego w Prusach, a także laboratorium idei i praktyk konserwatorskich realizowanych tutaj od pierwszej połowy XIX w. aż do dzisiaj.

Zamek nad Nogatem budowano etapami od drugiej połowy XIII wieku. Początkowo pełnił on funkcję jednego z zamków komturskich. W roku 1309 został siedzibą wielkich mistrzów zakonu. Jako stolica państwa Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, stał się głównym ośrodkiem dyplomacji, centrum militarnym, gospodarczym a także religijnym. Aż do pierwszej połowy XV wieku Malbork słynął na całym kontynencie jako jedna z głównych baz wypraw krzyżowych na Litwę i Żmudź oraz miejsce spektakularnych zabaw, uczt i turniejów przyciągających do Prus rycerstwo z wielu krajów Europy.

W roku 1410 – po klęsce wojsk krzyżackich pod Grunwaldem – Malbork, niezdobyty przez wojska polsko-litewskie, uratował dalszą egzystencję zakonu. Pogłębiający się kryzys polityczny i gospodarczy państwa zakonnego, doprowadził do rewolty poddanych (1454 r.) i wcielenia kraju do Korony Polskiej. W roku 1457, wykupiony z rąk krzyżackich zaciężnych, zamek Malbork przeszedł w ręce króla Kazimierza Jagiellończyka. Odtąd, przez ponad trzy stulecia, warownia spełniała rolę czasowej rezydencji władców Polski, bazy militarnej w Prusach Królewskich oraz siedziby starostów i ekonomów, którzy dysponowali władzą administracyjną, wojskową, policyjną i sądowniczą.

W rezultacie pierwszego rozbioru (1772 r.), północne ziemie Rzeczypospolitej,
a z nimi twierdza nad Nogatem, znalazły się w granicach Prus króla Fryderyka II. W okresie pruskim zamek służył jako koszary i magazyny. Poważnie zdewastowany, odzyskał swój gotycki kształt w wyniku prac rekonstrukcyjnych, prowadzonych pod koniec XIX i na początku XX w. przez wybitnego architekta Konrada Steinbrechta.

 

W roku 1945 gospodarzami Malborka ponownie stali się Polacy. Straszliwie zniszczony w ostatniej fazie II wojny światowej, zamek został z biegiem czasu podniesiony z ruin. W 1994 r. Prezydent RP uznał zamek Malbork za Pomnik Historii, a w 1997 r. obiekt ten został wpisany na nadzwyczaj prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Muzeum Zamkowe w Malborku powstało w 1961 r. Ma w swej strukturze dwa oddziały terenowe: zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie (Pomnik Historii) oraz dawny zamek wójtowski w Sztumie. Do jego podstawowych zdań należy opieka nad substancją zabytkową trzech zamków, prowadzenie prac badawczych i konserwatorskich, działalność edukacyjna oraz gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie zbiorów. Placówka dysponuje kolekcjami z zakresu sztuki, rzemiosła artystycznego, architektury i historii. Do najciekawszych z nich należą kolekcje bursztynu, militariów, numizmatów, detalu architektonicznego i rzeźby.

Do największych przedsięwzięć konserwatorskich zrealizowanych pod egidą muzeum możemy zaliczyć prace prowadzone w Zespole Wielkiego Refektarza na Zamku Średnim i odbudowę Kościoła Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim. Działania te stanowią znak wysokich standardów opieki konserwatorskiej stosowanych w Muzeum Zamkowym w Malborku.

Poza swoją działalnością podstawową, muzeum angażuje się w organizację sympozjów naukowych, przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych, a nawet historycznych widowisk plenerowych w rodzaju „Oblężenia Malborka”. Zamek nad Nogatem staje się też dosyć często planem zdjęć filmowych i telewizyjnych. W miesiącach letnich, wieczorami, prezentowane jest w jego murach widowisko światło i dźwięk.

Muzeum Zamkowe w Malborku
ul. Starościńska 1
82-200 Malbork

Muzeum otwarte jest  w następujących godzinach:
w okresie 1 V – 30 IX  w godzinach: 9.00 – 19.00
w okresie 1 X  – 30 IV  w godzinach: 10.00 – 15.00

Kasa biletowa:
tel. +48 55 647 09 78
fax. +48 55 647 09 76

Pobierz kalendarz wydarzeń 

Informacje wraz z opisem zostały udostępnione dzięki uprzejmości przedstawicieli  Muzeum Zamkowego w Malborku. 

 

Mierzeja Wiślana obfituje w liczne miejsca, które warto zwiedzić. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jest amatorem aktywnego spędzania wolnego czasu, spacerów pośród natury czy może zwiedzania ciekawych zabytków lub nietypowych miejsc. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty –  pakiety pobytowe nad morzem gdzie znajdują się propozycje wypoczynkowe na każdą okazję. Znaleźć tam można specjalne promocje cenowe oraz pakiety wypoczynkowe skrojone na miarę sezonowych okoliczności. 

REZERWUJ ONLINE

Najkorzystniejsza cena

rezerwuj bezpośrednio przez stronę lub skontatuj się z nami

Korzystaj z rabatów

Zapytaj recepcję o rabat w przypadku długiego pobytu lub rezerwacji wielu pokoi 

zwierzęta mile widziane

Dołącz do naszego newslettera a otrzymasz wszystkie najciekawsze oferty i promocje prosto na swoją skrzynkę

MASZ JAKIEŚ PYTANIA?

Jeśli na stronie brakuje oferty, która spełniałaby Twoje oczekiwania, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością przygotujemy ofertę na miarę Twoich potrzeb!

+48 55 26 72 600
+48 690 609 290
hotel@tristan.com.pl
mini-majowka

od 950zł/noc /para