Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej

Kąty Rybackie 

1 km

Wejście do Parku Krajobrazowego znajduje się zaledwie parę kroków od hotelu. Poprzez Park prowadzi malownicza ścieżka na plażę, szybko można dotrzeć również do Rezerwatu Kormorana Czarnego i Czapli Siwej.

Rezerwat Ornitologiczny “Kąty Rybackie” – chroni największą w Polsce i jedną z największych w Europie kolonię lęgową kormorana czarnego i czapli siwej. Został utworzony w 1957 r.  w części Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana między Kątami Rybackimi a Sztutowem. Początkowo jego powierzchnia wynosiła zaledwie 10,8 ha. Obecnie jest to już powierzchnia około 103 ha z dodatkowo utworzoną otuliną rezerwatu wynoszącą 63 ha.

Kormorany szybko zadomowiły się na terenie rezerwatu, mają bowiem ku temu idealne warunki: nie posiadają praktycznie żadnych naturalnych wrogów ich bytowanie nie jest zagrożone, a wody Zalewu Wiślanego oraz morza obfite były w pożywienie. Sprawiło to, że ptaki znacznie się rozmnożyły i rozprzestrzeniły i niestety zaczęły być odbierane przez rybaków jako szkodniki. Na rok 2015 liczebność kormoranów w rezerwacie to około 6500 par lęgowych. Prócz wód, duże spustoszenie kormorany sieją w środowisku poprzez niszczenie drzew swoimi odchodami. Charakterystyczne wypalone drzewa można obserwować właśnie spacerując po rezerwacie.

Kormoran to największy ptak wodny. Doskonale lata, pływa i nurkuje. Potrafi zanurzyć się nawet na głębokość 3 metrów i przebywać pod wodą do dwóch minut. Dorosły kormoran zjada około pół kilograma ryb w ciągu dnia. Gniazda zakłada w koronach sosen. Jaja składa w maju lub w czerwcu. Na zimę odlatuje, na Mierzeję wraca w marcu.

Na terenie rezerwatu można zaobserwować również czaplę siwą i bociany. Czapla żywi się rybami i płazami, ale też gadami i większymi owadami. Bytuje najczęściej w okolicach Zalewu Wiślanego, gnieżdżąc się w wysokich drzewach w pobliżu wód. Czaple często brodzą w pobliżu wody lub na łąkach, gdzie można je dobrze obserwować. Rozpiętość skrzydeł czapli siwej sięga do 170 cm. Na zimę odlatuje, wraca w marcu, choć niektóre z ptaków pozostają na Mierzei na czas zimowy. 

Kormorany i czaple to rzadko występujące gatunki. Jeśli przebywacie w naszym hotelu, to zachęcamy do spacerów po rezerwacie, szkoda by było przegapić okazję zobaczenia tych pięknych ptaków w ich naturalnym środowisku. 

 

Zdjęcia należą do Tristan Hotel & SPA

Mierzeja Wiślana obfituje w liczne miejsca, które warto zwiedzić. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jest amatorem aktywnego spędzania wolnego czasu, spacerów pośród natury czy może zwiedzania ciekawych zabytków lub nietypowych miejsc. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty –  pakiety pobytowe nad morzem gdzie znajdują się propozycje wypoczynkowe na każdą okazję. Znaleźć tam można specjalne promocje cenowe oraz pakiety wypoczynkowe skrojone na miarę sezonowych okoliczności. 

REZERWUJ ONLINE

Najkorzystniejsza cena

rezerwuj bezpośrednio przez stronę lub skontatuj się z nami

Korzystaj z rabatów

Zapytaj recepcję o rabat w przypadku długiego pobytu lub rezerwacji wielu pokoi 

zwierzęta mile widziane

Dołącz do naszego newslettera a otrzymasz wszystkie najciekawsze oferty i promocje prosto na swoją skrzynkę

MASZ JAKIEŚ PYTANIA?

Jeśli na stronie brakuje oferty, która spełniałaby Twoje oczekiwania, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością przygotujemy ofertę na miarę Twoich potrzeb!

+48 55 26 72 600
+48 690 609 290
hotel@tristan.com.pl
mini-majowka

od 999zł/noc /para