Wiatrak holenderski w Palczewie

Wiatrak holender w Palczewie

41 km

Zabytkowy wiatrak w Palczewie nazywany jest najpiękniejszym wiatrakiem na całym Pomorzu. Wybudowany został w 1800 roku jako młyn wiatrowy do mielenia zboża. Wiatraki typu “holender” stawiano trwale na gruncie, czasem na budynku i posiadały one co najmniej 3 kondygnacje. Ich cechą charakterystyczną jest to, że obraca się jedynie dach budynku ze skrzydłami. Wiatrak palczewski wzniesiono na wale ziemnym, z charakterystycznym przejazdem pod budynkiem. Posiada aż cztery kondygnacje, z czego wyższe to drewniana konstrukcja szkieletowa, dolna cześć zbudowana jest zaś z cegły na planie ośmioboku. Znajdowały się w niej pomieszczenia magazynowe. 

XIX-wieczny wiatrak jeszcze przed wojną uznano za zabytek techniki, ale wciąż był użytkowany, aż do 1958 roku. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i jest wystawiony na sprzedaż.

Wiatrak w Palczewie to unikatowy zabytek na skalę kraju i jedyny tak dobrze zachowany wiatrak przemiałowy typu holender na Żuławach. Warto wybrać się na wycieczkę po malowniczych Żuławach Wiślanych spędzając urlop nad morzem. W okolicach wiatraku, znajdują się też inne zabytkowe budowle warte uwagi: drewniany kościół o konstrukcji zrębowej, zbudowany w 1712r w Palczewie, oraz domy podcieniowe w Steblewie, Nowej Cerkwi i Krzywym Kole.

Wiatrak holenderski w Palczewie – zabytkowy drewniano–murowany wiatrak holenderski w Palczewie,

Zdjęcia należą do Tristan Hotel & SPA

Mierzeja Wiślana obfituje w liczne miejsca, które warto zwiedzić. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jest amatorem aktywnego spędzania wolnego czasu, spacerów pośród natury czy może zwiedzania ciekawych zabytków lub nietypowych miejsc. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty –  pakiety pobytowe nad morzem gdzie znajdują się propozycje wypoczynkowe na każdą okazję. Znaleźć tam można specjalne promocje cenowe oraz pakiety wypoczynkowe skrojone na miarę sezonowych okoliczności. 

REZERWUJ ONLINE

Najkorzystniejsza cena

rezerwuj bezpośrednio przez stronę lub skontatuj się z nami

Korzystaj z rabatów

Zapytaj recepcję o rabat w przypadku długiego pobytu lub rezerwacji wielu pokoi 

zwierzęta mile widziane

Dołącz do naszego newslettera a otrzymasz wszystkie najciekawsze oferty i promocje prosto na swoją skrzynkę

MASZ JAKIEŚ PYTANIA?

Jeśli na stronie brakuje oferty, która spełniałaby Twoje oczekiwania, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością przygotujemy ofertę na miarę Twoich potrzeb!

+48 55 26 72 600
+48 690 609 290
hotel@tristan.com.pl
mini-majowka

od 999zł/noc /para