Żuławska Kolej Dojazdowa Wąskotorowa

Sztutowo

3,7 km

Koleje wąskotorowe o szerokości toru 750 mm na Żuławach powstawały od 1891 roku. Kolej łączyła kiedyś nawet Gdańsk z Malborkiem (kursował tu wąskotorowy pociąg pospieszny).
W 1974 roku zlikwidowano tzw. Lewobrzeżną kolej, a w 1996 roku zaprzestano jakiegokolwiek ruchu pociągów na liniach żuławskiej wąskotorówki. Lokomotywy i wagony pocięto na złom lub wywieziono na inne koleje. Nie pozostał tutaj ani jeden pojazd, brakowało obrotnicy przed lokomotywownią, a warsztat i dworzec były porzucone i zdewastowane.

Dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Starostwa Powiatu Nowodworskiego, Gminy Sztutowo, Gminy Stegna, Gminy Nowy Dwór Gdański i Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych udało się ściągnąć i uruchomić pojazdy, uzupełnić infrastrukturę oraz wznowić kursowanie pociągów pasażerskich. Od 2003 roku pociągi Żuławskiej Kolei Dojazdowej kursują codziennie w okresie letnich wakacji szkolnych oraz
w wybrane weekendy w ciągu roku. Dzisiaj czynne są ponad stuletnie linie kolejowe Prawy Brzeg Wisły – Jantar – Stegna – Sztutowo i Stegna – Nowy Dwór Gdański oraz fragment linii łączącej Nowy Dwór Gdański z podmiejskim cmentarzem. Liczą one łącznie około 36 km toru. Prawdziwą perełką jest jedyny na świecie czynny wąskotorowy most obrotowy w Rybinie, który do dzisiaj obracany jest zgodnie ze sztuką z 1906 roku. Obecnie Żuławska Kolej Dojazdowa jest główną atrakcją turystyczną regionu Żuław i Mierzei Wiślanej. Kursując około 90 dni w ciągu roku przewozi ponad 70 tysięcy pasażerów.

Szczegóły rozkładu jazdy oraz cennik znajdziecie na stronie internetowej kolei:

kolejzulawska.pl

Zdjęcia należą do Żuławskiej Kolei Dojazdowej

Mierzeja Wiślana obfituje w liczne miejsca, które warto zwiedzić. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jest amatorem aktywnego spędzania wolnego czasu, spacerów pośród natury czy może zwiedzania ciekawych zabytków lub nietypowych miejsc. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty –  pakiety pobytowe nad morzem gdzie znajdują się propozycje wypoczynkowe na każdą okazję. Znaleźć tam można specjalne promocje cenowe oraz pakiety wypoczynkowe skrojone na miarę sezonowych okoliczności. 

REZERWUJ ONLINE

Najkorzystniejsza cena

rezerwuj bezpośrednio przez stronę lub skontatuj się z nami

Korzystaj z rabatów

Zapytaj recepcję o rabat w przypadku długiego pobytu lub rezerwacji wielu pokoi 

zwierzęta mile widziane

Dołącz do naszego newslettera a otrzymasz wszystkie najciekawsze oferty i promocje prosto na swoją skrzynkę

MASZ JAKIEŚ PYTANIA?

Jeśli na stronie brakuje oferty, która spełniałaby Twoje oczekiwania, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością przygotujemy ofertę na miarę Twoich potrzeb!

+48 55 26 72 600
+48 690 609 290
hotel@tristan.com.pl
mini-majowka

od 999zł/noc /para