Rodzaje dyń. Popularne dynie jadalne i ozdobne – jak je rozpoznać?

Rodzaje dyń. Popularne odmiany i jak je rozpoznać.

 
Jesienią króluje w kuchni i na naszych stołach. Dynia. Ulubione warzywo na chłodniejsze miesiące. Ile jest gatunków dyni? Tak na prawdę z roku na rok coraz więcej. Systematycznie powstają nowe gatunki, a cześć odmian można wyhodować zarówno w formie jadalnej jak i ozdobnej. Jak je rozpoznać i co z nich można ugotować? Przedstawimy wam najpopularniejsze odmiany.
 

 

Dynia zwyczajna (Cucurbita pepo)

Najpopularniejszy gatunek posiadający wiele odmian. Często spotykamy ten gatunek zarówno w kuchni, jak i podczas wycinania ozdób na halloween. Większość odmian charakteryzuje się pomarańczową lub żółtą skórką oraz miąższem. Kształt zazwyczaj jest okrągły, ale zdarza się również podłużny. Może osiągać spore rozmiary. Najpopularniejszymi odmianami dyni zwyczajnej są: kabaczek, patison, dynia makaronowa, dynia Tom Fox (klasyczna pomarańczowa dynia z zielonym ogonkiem na halloween), ale także mniejsze dynie Pâtisson Blanc (z charakterystyczną białą skórką i płaskimi owocami), czy Baby Bear (mini dynia, często uprawiana jako dekoracja w ogrodzie czy na balkonie).

Do czego może przydać się dynia zwyczajna w kuchni? Do zup i kremów, sosów, wszelkiego rodzaju  przetworów, oraz jako dodatek do dań z makaronów i pierogów. Nie jest słodka, więc nie nadaje się do deserów.

 

Japońska dynia Hokkaido 

Hokkaido fantastycznie nadaje się do kuchni. Nie jest tak atrakcyjna z wyglądu i wielkości, tak jak dynia zwyczajna, ale świetnie sprawdza się do niezliczonej ilości potraw. Zawdzięcza to niezwykle cienkiej skórce, której nie trzeba nawet obierać, a jedynie wyszorować przed gotowaniem. Hokkaido jest niewielka i ma spłaszczony kształt i intensywnie pomarańczową skórkę. Miąższ jest zwarty i złocisty.

Do czego może przydać się dynia Hokkaido w kuchni? Jej zastosowanie jest bardzo szerokie, pasuje do dań na słodko i słono. Można ją piec lub gotować na parze. Nadaje się do serników i ciast, deserów, chleba, zapiekanek, purée, oraz w daniach z makaronu, pierogów, zup, kremów i sosów.

 

Dynia prowansalska (Muscat de Provence)

Dynia prowansalska jest najpopularniejszą odmianą dyni piżmowej, ale kształtem i wielkością bardziej przypomina dynię zwyczajną (jest podzielona na segmenty i potrafi osiągnąć duże rozmiary). Kolor skórki jest jednak najczęściej zielony. Miąższ jest soczysty, bladopomarańczowy o charakterystycznym delikatnym słodkawym owocowym aromacie.

Do czego może przydać się dynia prowansalska w kuchni? Do zup i kremów, placków, gnocchi i klusek, purée oraz wszelkiego rodzaju powideł i dżemów.

 

Dynia Kamo kamo (zwana też Kumi kumi)

Nieduża kolorowa dynia pochodząca z Nowej Zelandii.  Skórka kamo kamo jest twarda, ciemnozielona lub pomarańczowa z charakterystycznymi paskami. Cechuje się również miąższem o lekko orzechowym posmaku. 

Do czego może przydać się dynię Kamo kamo w kuchni? Nadaje się do faszerowania i zapiekania zarówno do dań wytrawnych i na słodko.

 

Biała dynia jadalna

Ciekawostką jest biała dynia, będąca odmianą wspomnianej już dyni zwyczajnej. Białe dynie bardziej kojarzą się nam z dekoracją wnętrz, ale także są jadalne i smaczne. Występuje kilka dostępnych w Polsce odmian białej dyni. Najbardziej znaną jest Lumina. osiąga duże rozmiary (do 10kg), posiada twardą białą skórkę, a jej miąższ, bogaty w karoten, ma subtelny owocowy smak. Doskonale nadaje się na przetwory i ciasta. Innymi ciekawymi odmianami białej dyni są: Baby Boo (znana raczej jako urocza dekoracja, malutka wersja pomarańczowej kuzynki, warto jednak wiedzieć, że również jest jadalna i ma kremowy delikatny smak); Cotton Candy (również delikatna w smaku o kremowej konsystencji miąższu, nadaje się do pieczenia i gotowania); Valenciano (śnieżnobiała o spłaszczonym kształcie, z charakterystycznym gruboziarnistym miąższem o słodkawym smaku); Casper (cechuje ją konsystencja dyni piżmowej i kasztanowy smak).

Chcesz poznać lepiej nasz hotel? Zapraszamy na krótką podróż przez naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz wszystkie informacje na temat udogodnień  jakie oferujemy oraz atrakcji jakie można znaleźć w okolicy. Kąty Rybackie to również wspaniałe miejsce na spacery i wycieczki rowerowe z bliskimi, a cisza jaką gwarantuje nasz region sprawi, że Tristan będzie numerem jeden dla każdego, kto doceni hotel nad morzem (sprawdź prezentację) z kompleksową ofertą wypoczynkową i serdeczną obsługą Gościa. Jesteśmy kameralnym hotelem, który liczy 57 pokoi – w naszych progach panuje zawsze błoga cisza 😉

REZERWUJ ONLINE

Najkorzystniejsza cena

rezerwuj bezpośrednio przez stronę lub skontatuj się z nami

Korzystaj z rabatów

Zapytaj recepcję o rabat w przypadku długiego pobytu lub rezerwacji wielu pokoi 

animals welcome

Join our newsletter and you will receive all the most interesting offers and promotions straight to your inbox

ANY QUESTIONS?

If the website is missing an offer that would meet your expectations, please contact us. We will be pleased to prepare an offer tailored to your needs!

+48 55 26 72 600
+48 690 609 290
hotel@tristan.com.pl
mini-majowka

od 950zł/noc /para